Powrót na stronę główną

Radix


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:


Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Rhei radix
Korzeń rzewienia FP IX

Radix Rhei style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe
ang.:  Rhubarb
syn.:  Rhei rhizoma
 
Roślina: 
 
Rheum palmatum L. - Rzewień palczasty
Rheum officinale Baill - Rzewień lekarski
Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Polygonaceae - rdestowate

Opis surowca: 

Surowiec stanowią podziemne części wymienionych wyżej gatunków rzewieni bezrapomtycynowych lub ich mieszańców zawierających nie mniej niż 2,2% pochodnych hydroksyantracenowych.
Surowiec zbiera się w 3 roku wegetacji, przed kwitnieniem roślin i suszy w temperaturze do 40 st. C.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera antranozwiązki (3%)- pochodne antrachinonu (aloeemodyna, emodyna, reina) i związki o charakterze mieszanin diantronów. Występują także żywice, garbniki hydrolizujące (galusany glukozy) i skondensowane (katechinowe).
 

Działanie: 

Laxativum, cholagogum, stomachicum, adstringens.
Surowiec zawiera dwie grupy substancji o przeciwstawnych kierunkach działania. Pierwsza z nich to antranozwiązki, które mają działanie przeczyszczające. Druga to garbniki o działaniu wstrzymującym. Kierunek działania surowca zależy od dawki. Małe ilości surowca mają działanie wstrzymujące, a większe przeczyszczające. Po podaniu surowca zawarte w nim antranoidy ulegają w przewodzie pokarmowym szeregowi przemian chemicznych, co doprowadza do powstania w jelitach aktywnych form tych związków. Dlatego surowiec działa przeczyszczająco dopiero około 8-12 godzin od momentu podania. Antranozwiązki są również odpowiedzialne za lekkie działanie żółciopędne surowca oraz jego gorzki smak, który pobudza apetyt.
Wskazania: Jako środek przeczyszczający do leczenia zaparć krótkotrwałych. W małych dawkach jako środek przeciwbiegunkowy i ściągający. Surowiec w małych dawkach jest też składnikiem leków złożonych, poprawiających apetyt lub o działaniu żółciopędnym.
Uwagi: Surowiec przeciwwskazany u kobiet w ciąży, karmiących i dzieci poniżej 12 roku życia. Nie stosować w przypadku stanów zapalnych bądź innych chorób jelit. Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie bez konsultacji lekarskiej. Długotrwałe stosowanie prowadzi do powstania zaparć nawykowych. Może wywoływać podrażnienia przewodu pokarmowego (bóle spastyczne, przekrwienie i stany zapalne jelit). Stosowany dłużej powoduje zaburzenia elektrolitowe, w szczególności hipokaliemie
 

Stanowiska: 

Roślina pochodzi z Chin i Tybetu. Obecnie uprawiana w wielu krajach w tym i w Polsce.

Wygląd  zewnętrzny: 

Surowiec składa się z burakowatego kłącza i grubych licznych korzeni. Korzenie są długie, wrzecionowate. Ich powierzchnia jest częściowo pierścieniowata, czerwonobrunatna. Przełom jest żółtawo pomarańczowy, ziarnisty z czerwonymi promieniami.

Cechy  anatomiczne: 

Korzeń ma budowę charakterystyczną dla korzeni spichrzowych.
W sproszkowanym surowcu widoczne duże gruzły szczawianu wapniowego, duże siatkowate naczynia, komórki miąższu pojedyncze i złożone, ziarna skrobi z gwiazdkowatym ośrodkiem skrobiotwórczym.
Pod wpływem KOH wybarwia się na czerwono (antrachinony).

  


Ostatnia aktualizacja: 2014-01-10


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2011 Farmakognozja Online