Posłowie PO pytają o interwencję zagranicznych ambasad | farmacja.pl

Posłowie PO pytają o interwencję zagranicznych ambasad

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-17 15:45:04 /

Aż sześcioro posłów Platformy Obywatelskiej skierowało interpelację do Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Rozwoju w sprawie projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Padają pytania o interwencje zagranicznych ambasad.

- Przedstawiciele środowiska farmaceutów są zaniepokojeni informacjami dotyczącymi ingerowania zagranicznych koncernów farmaceutycznych w procedowany w Sejmie poselski Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druk nr 1126). Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w piśmie skierowanym w dniu 11 stycznia 2017 r. do Pana Wojciecha Murdzka - Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w treści interpelacji, którą do redakcji MGR.FARM przesłało biuro posłanki Joanny Muchy. Posłowie cytują fragment wspomnianego listu

" (...)kwestie i obawy Ambasad i reprezentowanych przez nie inwestorów w stosunku do proponowanych zmian regulacyjnych były podnoszone podczas wizyty Wicepremiera M. Morawieckiego w Izraelu, z którego pochodzi jeden z największych inwestorów na tym rynku (Super-Pharm). W trakcie wizyty zapadły uzgodnienia, iż reprezentowana na spotkaniu strona rządowa podejmie działania mające na celu rozwiązanie podnoszonego problemu."

Posłowie przypominają również o tekście autorstwa Adi Dovrat-Meseritz opublikowanym w „Haaretz" (19 stycznia 2017 r.), w którym można przeczytać, że sposobem na obniżenie cen w izraelskich aptekach jest rozwój sieci aptek Super-Pharmu w Polsce i Chinach.

- Izraelskie koncerny zamierzają zatem wpływać na legislację dotyczącą zmian ustawy o prawie farmaceutycznym w sposób zapewniający im rozwój w Polsce i możliwość przeznaczania jak największych zysków z naszego kraju na dotowanie leków dla pacjentów w Izraelu - piszą posłowie. - Sytuacja w której polscy pacjenci mieliby bez swojej świadomej zgody partycypować pośrednio w kosztach leczenia pacjentów zagranicznych jest niewątpliwie nie do zaakceptowania.

Z związku z powyższymi informacjami posłowie: Joanna Mucha, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski, Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk i Rafał Trzaskowski proszą Ministra Spraw Zagranicznych o odpowiedź na pytania:

1) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych było informowane przez resort Premiera Morawieckiego o próbach nacisku koncernów i rządów zagranicznych na procedowane w Polsce prawo dotyczące ustawy farmaceutycznej?

2) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych akceptuje działania podjęte przez Premiera Morawieckiego?

W identycznej interpelacji skierowanej przez posłów do Ministra Rozwoju - Mateusza Morawieckiego - padają inne pytania:
1) Czy podczas wizyty w Izraelu spotkał się Pan z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego tego kraju? Czy spotkał się Pan z właścicielami, osobami zarządzającymi lub przedstawicielami firmy Super-Pharm?

2) Czego dotyczyły rozmowy z nimi?

3) Czy prawdą jest, że wstrzymanie prac nad wspomnianą wyżej ustawą bezpośrednio wiąże się z ustaleniami, które zapadły podczas tych rozmów?

4) Czy Rządowi Polskiemu były sugerowane zmiany dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (druk nr 1126)?

5) Czego oczekiwali inwestorzy Izraelscy w kwestii procedowanej w Polskim Sejmie tzw. ustawy farmaceutycznej? Czy któraś z tych zmian wpłynęłaby bezpośrednio na wzrost konkurencyjności firmy Super-Pharm?

Biuro poselskie Joanny Muchy zapewnia, że interpelacja o podobnej treści wkrótce trafi też do Ministerstwa Zdrowia.

Przypomnijmy, że do tej pory posłowie Platformy Obywatelskiej bezwzględnie krytykowali wspomniany poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Posłanka Joanna Mucha podczas posiedzenia Nadzwyczajnej Komisji ds. deregulacji mówiła o nim następująco:

- Ten projekt łamie prawo unijne i jest niekonstytucyjny, co do zasady konkurencji. Jako PO będziemy głosować przeciwko temu projektowi - zapowiedziała posłanka PO, Joanna Mucha, dodając, że podczas procedowania projektu będzie składała poprawki do niego (więcej w artykule: Ministerstwo Zdrowia popiera poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Źródło: Biuro Poselskie Joanny Muchy

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj