Radziwiłł: Nie chcemy, żeby apteki rodzinne znikały na rzecz aptek-duchów | farmacja.pl

Radziwiłł: Nie chcemy, żeby apteki rodzinne znikały na rzecz aptek-duchów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-16 14:40:18 /

Minister Zdrowia w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zapowiada walkę z aptekami-duchami – otwieranymi wyłącznie w celu nielegalnej sprzedaży leków za granicę. Zdaniem Konstantego Radziwiłła proceder ten zahamuje ustawowe wprowadzenie możliwości otwierania nowych aptek tylko przez farmaceutów.

Konstanty Radziwiłł odniósł się w wywiadzie dla Rzeczpospolitej do poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który potocznie nazywany jest przez jego przeciwników „apteką dla aptekarza”. Procedowanie projektu w sejmie zostało zatrzymane przez Ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego:

- To był projekt poselski. Ustawa nie przeszła przez komisję, która się nią zajmowała, ale to nie koniec tej ustawy w Sejmie – zapewnia Radziwiłł. - Z tego, co wiem, wróci ona do procedowania. Mamy w Polsce problem z aptekami sieciowymi, które nie są zdrową konkurencją dla aptek prowadzonych z dziada pradziada przez aptekarzy. Nie chcemy, żeby apteki rodzinne znikały na rzecz, często, tzw. aptek-duchów.

Mianem tym Minister Zdrowia określa apteki, które powstają, nie po to, aby dostarczać leki pacjentom, ale by je nielegalnie wywodzić za granicę. Takie placówki niedługo po otwarciu są zamykane.
- Nie jest tajemnicą, że w Polsce mamy do czynienia z niebezpiecznym procederem znikania leków z rynku. Część aptek-duchów, które są likwidowane zanim instytucje kontrolne zdołają je skontrolować, przejmuje długą listę leków, które następnie są wywożone nielegalnie z Polski – mówił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Konstanty Radziwiłł. - Uczestniczą w tym procederze również placówki medyczne – duchy. Z tym musimy również walczyć za pomocą ustawy.

- Na rynku aptecznym musi zapanować równowaga. Moim zdaniem, tylko aptekarze powinni móc zakładać nowe apteki – mówi Minister Zdrowia.

Cały wywiad z Ministrem Zdrowia dostępny pod tym adresem

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj