Aktualności

29.03.2017

Zachowania podejmowane przez przedsiębiorców prowadzących apteki są często nieetyczne

Przedstawiciel resortu zdrowia zwraca uwagę na zmniejszanie się liczby wykwalifikowanych pracowników – farmaceutów w przeliczeniu na jedną aptekę, co wpływa także istotne obniżenie jakości świadczonych usług farmaceutycznych.

29.03.2017

NHS szykuje cięcia. Brytyjczycy będą płacić więcej za leki.

Obecnie mieszkańcy Wielkiej Brytanii płacą stałą kwotę za każdy lek przepisany przez lekarza na recepcie. NHS chce jednak zakazać lekarzom rodzinnym przepisywania leków, które są dostępne bez recepty w aptekach i supermarketach. Produkty te, choć mają niewielką wartość na rynku, generują ogromne koszty dla kasy chorych.

29.03.2017

DOZ na 6 miejscu wśród Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2017"

Na tegorocznej Liście znalazło się 20 laureatów, z czego połowa to firmy notowane na Liście po raz pierwszy. Wyróżnienia przyznawane są w 3 kategoriach zależnych od wielkości zatrudnienia. W tym roku pierwsze miejsce we wszystkich 3 kategoriach przypadło firmom informatycznym.

29.03.2017

Regularna antykoncepcja jest zastępowana awaryjną

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia podjęte dotychczas działania, w zakresie doregulowania dostępności antykoncepcji postkoitalnej (ellaOne), mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentki. Ma to wynikać z faktu, że przyjęcie przez pacjentkę przedmiotowego produktu leczniczego powinno być poprzedzone wizytą u lekarza ze specjalizacją w zakresie ginekologii, której nieodłącznym elementem jest badanie fizykalne.

29.03.2017

Krzysztof Łanda: Powinniśmy systemowo utrudniać dostęp do leków, a nie ułatwiać

- Intencją projektodawcy jest zapewnienie pozaaptecznego dostępu do produktów leczniczych, które umożliwiają krótkotrwałe, doraźne leczenie dolegliwości.

28.03.2017

Apteki internetowe na fali

W 2016 r. w Polsce lek OTC kupiło 7 na 10 osób (w różnych kanałach sprzedaży, przy czym apteki tradycyjne pozostają głównym miejscem zakupu). Dwa razy mniej osób zakupiło suplement diety, a jedna czwarta – dermokosmetyk - wynika z najnowszego raportu PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”.

28.03.2017

Każde działanie mające zwiększyć sprzedaż to reklama

Zgodnie z art. 94a ust. Prawa farmaceutycznego, zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Reklamy nie stanowi jedynie informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego.

28.03.2017

Prawo farmaceutyczne już za tydzień w Sejmie?

Sprawozdawcą Komisji będzie poseł Michał Cieślik. Przypomnijmy, że podczas posiedzenia Komisji, które odbyło się 23 marca, posłowie poparli poprawkę usuwającą z poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zasadę iż właścicielem nowej apteki będzie mógł być tylko farmaceuta. Poprawkę muszą jednak przegłosować posłowie podczas plenarnego posiedzenia Sejmu.

28.03.2017

Apteki pro-life

– Zastanawiamy się czy jednak nie lepiej, żeby na aptece było jakieś specjalne logo. To by ułatwiło życie i pacjentom, i aptekarzom – mówi w wywiadzie dla Newsweeka dr Małgorzata Prusak, przewodnicząca Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. – Początkowo zdarzały się reakcje nieprzyjemne, gwałtowne, pełne emocji. Pacjentki nie rozumiały, o co mi chodzi, dlaczego nie wydaję? Słyszałam, że to jakieś moje wymysły.

28.03.2017

Za co Neuca S.A. płaciła członkom NRA?

W połowie października, na kilka dni przed opublikowaniem poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, jedna akcja spółki Neuca S.A. warta była 350 zł. Teraz kosztuje już 400 zł. Kurs ten nieco spadł w momencie, gdy ustawa napotkała silny opór w toku konsultacji, by poszybować w górę gdy te perturbacje zniknęły.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj