Aktualności | farmacja.pl

Aktualności

25.04.2018

Uniemożliwienie kontroli WIF w aptece, to naruszenie Kodeksu Etyki Aptekarza

Karę upomnienia nałożył Okręgowy Sąd Aptekarski w Warszawie na farmaceutkę, która nie wpuściła na teren apteki kontrolerów inspekcji farmaceutycznej, którzy stawili się by przeprowadzić kontrolę doraźną. Farmaceutka postąpiła tak na polecenie właściciela apteki. WIF podejrzewał, że w aptece odbywa się niezgodny z przepisami obrót lekami.

25.04.2018

Zakaz reklamy solariów jak zakaz reklamy aptek? Jest jedna różnica...

Bogate orzecznictwo Sądów Administracyjnych w sprawie zakazu reklamy aptek, może się teraz przydać przy egzekwowaniu przestrzegania zakazu reklamy solariów. Eksperci zauważają, że ich właściciele stosują podobne metody obchodzenia zakazu, jak właściciele aptek. Jest jednak jeden wyjątek – zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego programy lojalnościowe nie stanowią reklamy solariów…

25.04.2018

Aflofarm liderem wydatków reklamowych

Największym reklamodawcą w Polsce pozostaje niezmiennie firma Aflofarm Farmacja z wydatkami w kwocie 573,3 mln zł. Dynamika inwestycji w reklamę tej firmy jednak mocno wyhamowała, bo tegoroczne wydatki są niemal porównywalne do tych sprzed roku. Więcej natomiast zaczął wydawać Natur Produkt Zdrovit.

25.04.2018

Musiałoby się zmienić prawo w Polsce, by można było otworzyć tu aptekę

W Sopocie od 1 maja będzie znów działała apteka całodobowa. Wcale nie oznacza to jednak, że miasto rozwiązało problem z brakiem takiej placówki, który trwa od listopada ubiegłego roku. Jedna z aptek postanowiła wydłużyć godziny swojej pracy na czas sezonu. W tej formule będzie pracować do połowy września.

25.04.2018

Prezes izby aptekarskiej nie ma kompetencji władczych...

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozstrzygał niedawno skargę pewnej spółki na decyzję prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej. Skarga okazała się zasadna, ponieważ prezes nie miał kompetencji do wydania takiej decyzji. Sąd uznał jego kompetencje za stricte reprezentacyjno-organizacyjne, a nie władcze...

24.04.2018

Zakaz reklamy aptek: wszystko albo nic?

Ostatnie decyzje Inspekcji Farmaceutycznej, nakładające wysokie kary na przedsiębiorców, za łamanie zapisów o zakazie reklamy, coraz częściej prowokują pytanie o granicę wyznaczającą nielegalną formę promocji aptek. A ta, coraz agresywniej wdziera się na teren praktyk, stosowanych na co dzień w aptekach w całym kraju.

24.04.2018

Farmaceuci do czasu wydania nowego rozporządzenia nie będą dzielić opakowań leków

Koniec z dzieleniem opakowań leków – zapowiadają aptekarze. Urzędnicy resortu zdrowia przekonują, że do takich deklaracji nie ma podstaw. To efekt zamieszania wokół nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept. Farmaceuci dostrzegli, że brakuje w nim przepisu umożliwiającego dzielenie opakowań niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia wie o problemie. Choć uważa, że farmaceuci przesadzają...

24.04.2018

Właściciel aptek pożyczył pieniądze od lichwiarza. Jego życie zmieniło się w koszmar...

Na przełomie 2014 i 2015 roku właściciel dwóch aptek znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Ciążyło na nim kilka kredytów i nie miał zdolności do zaciągania kolejnych. Żeby ratować firmę przed bankructwem postanowił zaciągnąć pożyczkę od mężczyzny nieformalnie trudniącego się pożyczaniem pieniędzy na wysoki procent. W ciągu kilku miesięcy jego życie zmieniło się w koszmar...

24.04.2018

NFZ o przekazywaniu danych farmaceutów realizujących recepty

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat w sprawie prawidłowego przekazywania danych dotyczących farmaceutów realizujących recepty refundowane w aptekach. Obecnie algorytm weryfikuje zgodność wykazanego identyfikatora osoby personelu na dzień realizacji recepty refundowanej.

23.04.2018

ZSMOPL i kary za brak raportów

Już niedługo polskie apteki zacznie obowiązywać konieczność przekazywania raportów do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (w skrócie ZSMOPL). Został on wprowadzony zapisami Ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj