Nauka

21.12.2016
19.12.2016
23.05.2017

Stosowanie kodeiny i tramadolu u dzieci może skończyć się tragicznie

Obecnie w Ameryce wszystkie produkty przeciwbólowe z tramadolem i monokomponentowe produkty przeciwbólowe i przeciwkaszlowe z kodeiną są dopuszczone do stosowania tylko dla dorosłych. Niestety, dane pokazują, że obie cząsteczki są w dalszym ciągu stosowane u dzieci i nastolatków, pomimo ostrzeżeń ze strony FDA publikowanych w 2013 i 2015 r. Podobne ostrzeżenia opublikowała też Europejska Agencja Leków.

17.05.2017

Ekstazy coraz bliżej dopuszczenia w stresie pourazowym

Do oszacowania skuteczności leczenia zastosowano zwalidowaną skalę objawów stresu pourazowego, która bierze pod uwagę częstotliwość koszmarów nocnych i poziom lęku. Po roku terapii i 2-3 sesjach terapeutycznych wspomaganych MDMA, 67% uczestników pozbyło się objawów choroby. Podobne rezultaty uzyskano tylko u 23% badanych z grupy kontrolnej, otrzymującej psychoterapię i placebo.

15.05.2017

Nadużywanie antybiotyków może prowadzić do raka jelita

Wyniki pochodzą z dużego badania obserwacyjnego z udziałem ponad 120 tys. pielęgniarek. W 1976 r. w chwili włączenia kobiet do badania, były one zdrowe i miały 30-55 lat. Po ponad 30 latach, wśród nich rozpoznano 1194 przypadków nieprawidłowych wzrostów w okrężnicy i odbytnicy.

10.05.2017

Pierwszy lek na atrofię mięśni kręgosłupa!

Przyczyną choroby jest brak specyficznego białka SMN (survival motor neuron), bez którego neurony ruchowe kontrolujące ruch, ulegają zniszczeniu i ostatecznie umierają. Wytwarzanie białka SMN kodowane jest przez dwa geny: SMN1 i SMN2. U większości chorych na atrofię mięśni kręgosłupa brakuje jednego z nich – genu SMN1, natomiast gen SMN2 pozostaje sprawny.

27.04.2017

Nowe leki pomogą w walce z rakiem trzustki

Ustalono, że poszukiwanie nowych leków zwalczających rozwój PDAC i przedłużających tym samym średnią długość życia oraz poprawiających jakość życia pacjenta będzie najważniejszym priorytetem. Finansowany ze środków UE projekt PANACREAS (Integrating chemical approaches to treat pancreatic cancer: Making new leads for a cure) miał na celu opracowanie metod identyfikacji molekularnych celów PDAC i opracowania odpowiedniego leku.

20.04.2017

Gry komputerowe dla studentów (farmacji)

„Zamknij komputer, weź się do lekcji!” – niejeden uczeń usłyszał takie słowa z ust rodziców. Tymczasem naukowcy z uczelni w Teksasie sugerują, że te osoby, które doceniają osiągany sukces w ulubionej grze, otrzymują pozytywny feedback, który pomaga im w akceptacji gorszych wyników w szkole.

18.04.2017

Inhibitory SGLT-2 a ryzyko amputacji

Leki z tej grupy blokują zlokalizowane w nerkach białko o nazwie ko-transporter sodowo-glukozowy-2 (SGLT-2). Fizjologicznie transporter SGLT-2 jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne glukozy z kanalików nerkowych. Jego inhibicja sprawia, że większa część glukozy jest usuwana z moczem, a stężenie cukru w osoczu zmniejsza się w sposób niezależny od insuliny.

11.04.2017

Pierwsze przeciwciało monoklonalne w weterynarii

Wskazaniem leku jest leczenie atopowego zapalenia skóry u psów, częstej choroby alergicznej, podczas której układ immunologiczny reaguje w sposób nieodpowiedni. W wyniku reakcji atopowej skóra swędzi, co prowadzi do zadrapań, otarć a w konsekwencji rozwoju infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj