Nauka | farmacja.pl

Nauka

21.12.2016
19.12.2016
25.04.2018

Apteka to najlepsze miejsce dla suplementów diety

Suplementy diety nie mają w ostatnim czasie najlepszej prasy. Czy rzeczywiście są nam potrzebne? Jak farmaceuta może ocenić jakość suplementu diety, który poleca pacjentowi? Czy istnieją jakiekolwiek kryteria pozwalające na racjonalną suplementację? Między innymi na te tematy rozmawialiśmy z dr n. farm. Anną Kowalczuk – dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

24.04.2018

Wiara, nadzieja, skuteczność

Czasami mam wrażenie, że stoję po niewłaściwej stronie. Zajmując się na co dzień bardzo wąską grupą pacjentów, nagminnie spotykam się z ignorancją w zakresie podstawowych zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu, fizjologii i farmakoterapii, choć wydawałoby się, że to wiedza powszechna. I nie tylko w grupie pacjentów, ale też wśród specjalistów, którzy powinni wiedzieć lepiej.

24.04.2018

Jak odróżnić choroby odkleszczowe?

Naukowcy mają pomysł na znalezienie biomarkerów poszczególnych chorób odkleszczowych. Często objawiają się one podobnie, choć ich przyczyny i przebieg są różne. Gdyby diagności mieli narzędzia do różnicowania takich schorzeń, łatwiej mogliby pomóc pacjentom. Obecnie wielu chorych przyjmuje przez wiele miesięcy koktajl antybiotyków - nieobojętny dla zdrowia.

19.04.2018

Uwaga na interakcje lekowe i używki!

Choć oficjalnie opieka farmaceutyczna wciąż jeszcze jest pomysłem nie wcielonym w życie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas fachowej porady farmaceuty próbować zminimalizować ryzyko wystąpienia interakcji lekowych. W takich sytuacjach warto jednak pamiętać też o tym, że człowiek nie jest istotą doskonałą i często sięga po używki...

17.04.2018

Podanie dziecku leku z budyniem to zły pomysł

11 kwietnia 2018 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się trzecie już wydarzenie z cyklu „UJ dla Krakowa”. Tym razem tematem spotkania było bezpieczeństwo stosowania leków i interakcje leków z pożywieniem. W ramach wydarzenia wykłady wygłosili dwaj specjaliści z Wydziału Farmaceutycznego UJ: prof. Jacek Sapa - dziekan tego wydziału oraz dr Paweł Paśko.

15.04.2018

Leki w wodzie to narastający problem

Naukowcy alarmują przed niebezpiecznym poziomem leków w wodach całego świata. Jeśli tendencja się utrzyma, ilość substancji farmaceutycznych przedostających się do sieci wodociągowej może wzrosnąć o dwie trzecie przed 2050 rokiem. Problem dotyczy między innymi popularnych leków przeciwbólowych.

11.04.2018

Efekt nocebo może być silniejszy od placebo

Termin „nocebo” pochodzi z łacińskiego słowa „szkodzić” i oznacza stan, w którym pacjent spodziewa się negatywnego wyniku leczenia. Jednego z pierwszych opisów tego zjawiska upatruje się w latach 70. ubiegłego wieku. Pacjent chory na raka zmarł krótko po tym, jak dowiedział się, że zostały mu 3 miesiące życia.

09.04.2018

Leki sprzed 400 lat? Naukowcy sprawdzą jak działały

Naukowcy odtworzą staropolskie leki i terapeutyki na podstawie recept sprzed 400 lat. Farmaceuci i biotechnolodzy pod kierunkiem historyka z Uniwersytetu Wrocławskiego zrekonstruują i sprawdzą jak działały medykamenty opisywane w historycznych źródłach.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj