Opinie

23.05.2017

Farmaceutyczne kolosy

A takową w farmaceutycznym świecie piszą wielkie farmaceutyczne koncerny. Te dzisiejsze kolosy wyrosły jednak wieki temu z małych rodzinnych firemek. Dziś chciałbym pokazać jak wiele może kryć się za jedną przykładową marką farmaceutycznego kolosu – GlaxoSmithKline.

22.05.2017

Mit niekonstytucyjności

Tymczasem, krytycy nowych rozwiązań, nierzadko w randze profesorów prawa, całkowicie ex cathedra, orzekli już, że zasada wedle której prowadzenie apteki prawnie zastrzeżone będzie dla farmaceutów, narusza ustawę zasadniczą. Dokładnie: zasadę wolności gospodarczej. Trudno o bardziej kuriozalny przykład nierzetelności i nieuczciwości w formułowaniu wywodu prawnego.

18.05.2017

Borelioza – fakty i mity

Borelioza to przenoszona przez kleszcze choroba wielonarządowa. Jej rozpoznanie oraz leczenie nadal sprawia klinicystom wiele trudności. Dzieje się tak ze względu na zróżnicowany obraz kliniczny oraz trudności w wykryciu czynnika etiologicznego (krętki z rodzaju Borellia) [1, 2].

17.05.2017

Towar zapomniany

W każdej aptece jest takie miejsce, gdzie czeka zapomniany, niechciany i dziwny towar; rzecz, która nie ma swojej lokalizacji, bo nigdzie nie pasuje.

16.05.2017

Run Andrzej, Run!

Hola, hola moje wolnorynkowe misiaczki, jako magister farmacji, posiadający w żyłach domieszkę krwi żydowskiej uwielbiam ten zapach zgniłego kapitalizmu. Walki rynkowej o pacjenta się nie boję, a wręcz jej pożądam. Konkurencja jest moim motorem do działania, bo osobiście bez adrenaliny nie potrafię się skupić i pracować.

15.05.2017

Dzień Farmaceuty

Nie ma się co temu dziwić, skoro sami o sobie nie pamiętamy. 14 maja przejrzałem główne portale farmaceutyczne, strony okręgowych izb aptekarskich jak i witrynę NIA. Niestety, nie natknąłem się na żadną wzmiankę o tym dniu. Jak więc mamy na co dzień mieć wysokie mniemanie o wykonywanym zawodzie?

13.05.2017

Najlepszy farmaceuta świata

Na początek postać „najlepszego farmaceuty świata” – czyli Russella z serialu „Dwóch i pół”. Właściciel apteki jest znany z używania i sprzedaży nielegalnych leków oraz utrzymywania trzech byłych żon. Jako dobry kumpel, Russell z własnej inicjatywy załatwia Charliemu receptę na preparat z kodeiną, a kiedy Charlie prosi o tabletki nasenne, Russell przekonuje go, aby zamiast nich kupił coś naturalnego - leczniczą marihuanę.

12.05.2017

Medications and Mothers' Milk 2017

Wbrew powszechnej opinii, którą da się nadal słyszeć w wielu środowiskach medycznych, matka karmiąca chorująca na choroby przewlekłe lub w sytuacji zagrożenia zdrowia nie musi wybierać między karmieniem piersią a przyjmowaniem leków. Wiele niezależnych centrów badawczych zajmuje się określaniem bezpieczeństwa danych farmakoterapii podczas laktacji, publikując co roku wyniki analiz. Autorytetem w tej dziedzinie jest dr.

11.05.2017

Technicy to nie kryzys, to rezultat

Śpieszę jednak rozczarować wielu techników, znajomość nazw handlowych leków, przeznaczenia suplementów i rozkładu towaru w aptece nie jest wyznacznikiem poziomu wiedzy oraz umiejętności magistra. Mimo to mam pełną świadomość, że wśród magistrów mogą się trafić jednostki beznadziejne tak jak wśród techników wybitne.

10.05.2017

(Nie)śmiertelny Tylenol

Dwunastolatka Mary Kellerman cierpiała cały dzień z powodu narastających objawów przeziębienia- rozbicia, bólu mięśni i kataru. Jej rodzice zareagowali wtedy podobnie, jak zrobiłoby to współcześnie wielu polskich rodziców w podobnej sytuacji – podali córce tabletkę paracetamolu (Tylenol Extra Strongth). Po godzinie Mary już nie żyła.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj