Opinie

29.03.2017

Dermokosmetyki dla cery naczynkowej

Na półkach aptecznych możemy znaleźć całe serie dermokosmetyków dla cery naczynkowej. Wśród substancji o udowodnionej skuteczności medycznej warto wyróżnić ekstrakt z kasztanowca, witaminy C i K oraz flawonoidy. Preparaty stosowane u osób z wyraźnym rumieniem nie powinny zawierać substancji drażniących jak etanol oraz silne detergenty (np. SLS).

28.03.2017

Farmaceuta w małym mieście

Mimo naciągniętej na oczy czapki, postawionym kołnierzu płaszcza nie udało mu się uniknąć tych błysków rozpoznania w oczach innych deszczowych uciekinierów, które zwykle oznaczały nadchodzący krzyżowy ogień pytań. W strumieniu ciepłej pary najstarsza rezydentka przystanku autobusowego z typową dla sędziwych, ciekawskich pań poufałością przywitała się z magistrem. Upewniła się, że pamięta o zamówieniu dla niej nowego leku na nadciśnienie.

27.03.2017

Jak daleko wypada

Nieraz takie osoby są miłą odmianą pośród dziesiątek tych, którzy proszą o pomoc, a ta wymaga zaangażowania. Zdarza się jednak, że przygotowując dla takiego pacjenta leki zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie jest to zestaw idealny. Czy i jak daleko farmaceuta powinien ingerować w decyzje odwiedzających apteki?

25.03.2017

Po lek czy do apteki?

Brzmi to wszystko karkołomnie? Postaram się zatem wyjaśnić to w miarę prosto. Niektórzy pacjenci są przywiązani do aptek i pracujących w nich farmaceutów do tego stopnia, że zawsze realizują recepty i wykupują leki w tym konkretnym miejscu. Nawet jeśli muszą przychodzić kilkukrotnie i czekać na sprowadzenie leku, to potulnie się podporządkowują. Oczywiście takich pacjentów najbardziej lubią sami farmaceuci.

24.03.2017

Requiem dla snu

Samotna Sara spędza czas na oglądaniu teleturniejów, podjadając przy tym czekoladki. Jest szczęśliwa, kiedy telefonicznie zostaje poinformowana o zaproszeniu do telewizyjnego show. Przymierza wizytową czerwoną sukienkę, w której zamierza wystąpić przed kamerami (motyw marzenia o występie w czerwonej sukience w telewizji jest świetnie znany fanom filmu Roberta Zemeckisa „Ze śmiercią jej do twarzy”).

21.03.2017

Syropy i nalewki od farmaceuty

Domy wybudowane z sezonowanych cegieł, wytwarzanych według najlepszych prawideł sztuki murarskiej stoją już po 300-400 lat. Nowoczesne domy na nowoczesnych osiedlach nierzadko po 50 latach nadają się już tylko do rozbiórki. Podobnie z lekami – te tradycyjne, stosowane od wieków, często produkowane własnoręcznie przez magistra farmacji, stopniowo wypierane są przez reklamowane suplementy diety.

20.03.2017

Łatwiej kontrolować apteki indywidualne

Jakie nieprawidłowości Inspektorzy Farmaceutyczni najczęściej stwierdzają w aptekach podczas kontroli?

17.03.2017

Magister Tadeusz Pankiewicz

Apteka przez dwa lata stanowiła azyl w piekle, które „ludzie zgotowali ludziom”. Polski personel apteki stworzył miejsce, gdzie - poza udzielaniem fachowej pomocy medycznej – rozmawiano swobodnie, czytano gazety z podziemnego obiegu, ukrywano się przed wywozem z getta, załatwiano niemieckie dokumenty, przemycano korespondencję. Aptekarze za darmo wydawali leki uspokajające, przeciwbólowe, nasercowe, środki opatrunkowe, żywność.

17.03.2017

A ja w to wątpię…

‘Apteka dla aptekarza’ oraz ‘geografia i demografia’ stały się w naszym środowisku pewnymi dogmatami. Hasłami, za którymi kryje się rozwiązania wszystkich problemów i patologii aptecznego rynku. Tak to przynajmniej przedstawia samorząd aptekarski, który zabiega o poparcie poselskiego projektu, który ma takie zmiany wprowadzić. Przyznam, że nie podoba mi się takie upraszczanie sprawy.

16.03.2017

Krople żołądkowe – idealne na ból brzucha?

Choroby przewodu pokarmowego należą do częstych dolegliwości z jakimi pacjenci zgłaszają się zarówno do lekarza, jak i farmaceuty. Cześć z nich ma określone podłoże morfologiczne, np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, jednak wiele ma wyłącznie tło funkcjonalne, choć wywołują różne objawy, nie tylko subiektywne.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj