Opinie | farmacja.pl

Opinie

21.05.2018

Dyrektywa antyfałszywkowa, a polskie apteki

Z zapowiedzi wynika, że polski system będzie oparty o skanowanie kodów 2D każdego opakowania leku, jakie przejdzie przez ręce osoby wydającej lek apteki.

18.05.2018

A w konopiach strach

„A w konopiach strach” to ciekawa, lekko napisana książka, warta przeczytania, mimo, że główny wątek w niektórych partiach tonie w gąszczu dygresji to na pewno interesujące, z punktu widzenia farmaceutów, będą rozdziały na temat biochemii mózgu - mechanizmu działania neuroprzekaźników i mechanizm uzależnienia behawioralnego. Duża miejsca prof. Vetulani poświęca definicji marihuany jako surowca…

17.05.2018

Racjonalna Suplementacja Diety: 10 kroków zbliżających do racjonalnej suplementacji

Wspomaganie diety coraz większą ilością preparatów suplementacyjnych (często źle dobranych), jest problemem charakterystycznym dla polskiej populacji XXI wieku, niezależnie od stanu zdrowia, aktywności fizycznej czy parametrów antropometrycznych [Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, 2017, Rautianinen et al. 2016].

10.05.2018

Farmaceuta w Irlandii: stali pacjenci

Pacjent irlandzki wykupujący leki Rx jest pacjentem stałym dla danej apteki trochę z wygody, trochę dla większego bezpieczeństwa, a trochę z konieczności. Nie spotkałam się też przez ponad pół roku pracy z sytuacją, kiedy pacjent wyszedł, bo jest za drogo. Może w miejscu, gdzie pracuję mamy konkurencyjne ceny, a może pacjent wraca też po wartość dodaną w postaci znanego mu personelu?

07.05.2018

Solidarności jak na lekarstwo

Ta sytuacja wydarzyła się z dala od miejsca, w którym pracuję, ale mogła równie dobrze przytrafić się ulicę dalej. Wszedłem do apteki i poprosiłem farmaceutę o pomoc w nagłej sytuacji. Nie mając rozeznania w zaopatrzeniu placówki, nie używałem konkretnych nazw leków by nie narazić się na ich brak. Mówiłem raczej objawami i grupami leków.

04.05.2018

Odpowiedzialność zawodowa - farmaceuta nie może zasłaniać się automatem

W ostatnim czasie daje się słyszeć o przypadkach, w których informacje o dawce i dawkowaniu leków przekazywane są pacjentowi na specjalnych nalepkach, wskazywanych w aptece przez automat. Rola farmaceuty, w tym procesie, sprowadzać miałaby się do jej przyklejenia na opakowaniu danego produktu i podaniu pacjentowi?

30.04.2018

Farmaceuta w Irlandii: rola PSI, IIOP oraz IPU w kształceniu ciągłym

W Irlandii, podobnie jak w Polsce istnieje obowiązek kształcenia ciągłego. Dokumentowanie tego odbywa się to na platformie IIOP – Irish Institute of Pharmacy, która jest dostosowana do tworzenia tzw. cykli CPD (Continuing Professional Development cycles).

27.04.2018

7 filmów, które powinien obejrzeć każdy farmaceuta

Wszystkie filmy z szeroko pojętą tematyką farmaceutyczną w tle są mniej lub bardziej znane, ale z pewnością każdy z nich zasługuje na ich zobaczenie. Choć omówione w tym miejscu filmy mają bez wyjątku świetną obsadę aktorską, to uwagę farmaceutów przyciągną zapewne inni „bohaterowie”- leki.

20.04.2018

Botoks

W ramach śledzenia medycznych i farmaceutycznych wątków w kinie obejrzałam „Botoks” w reżyserii Patryka Vegi. Teraz żałuję mojej decyzji, a dlaczego tak jest, postaram się pokrótce wyjaśnić.

18.04.2018

Farmakoekonomika wiele wyjaśnia

Każdy farmaceuta, który choć raz próbował wyjaśnić pacjentowi system odpłatności za leki, doskonale zdaje sobie sprawię z poziomu skomplikowania zasad refundacji w aptekach. A tymczasem to zaledwie wierzchołek góry lodowej, której zasadniczą częścią jest tajemnicza… farmakoekonomika.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj