Senat jeszcze dzisiaj rozpatrzy 'aptekę dla aptekarza' | farmacja.pl

Senat jeszcze dzisiaj rozpatrzy 'aptekę dla aptekarza'

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-20 12:23:48 /

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu rozpatrzony zostanie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne nazywany potocznie 'apteką dla aptekarza'. Będzie to czwarty punkt obrad Senatu.

Ustawa przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą; spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Ponadto w ustawie uzależniono wydanie zezwolenia od liczby mieszkańców przypadających na jedna aptekę oraz od odległości od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej. Takie rozwiązanie ma stymulować powstawanie aptek na obrzeżach miast a przez to zwiększać dostępność pacjentów do tych placówek.

Sejm uchwalił ustawę na 39. posiedzeniu w dniu 7 kwietnia 2017 r. Do Senatu została przekazana w dniu 11 kwietnia 2017 r. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa w dniu 11 maja 2017 r.

Marszałek Senatu w dniu 11 kwietnia 2017 r. skierował ustawę do:

- Komisji Zdrowia,
- Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Posiedzenie Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w tej sprawie odbyło się 19 kwietnia 2017 r. (czytaj więcej: „Senackie komisje za przyjęciem "Apteki dla aptekarza" bez poprawek”.

Komisje wnoszą o przyjęcie ustawy bez poprawek (druk nr 472 A). Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Andrzej Stanisławek. Mniejszości komisji przedstawiły wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy oraz o odrzucenie ustawy. Sprawozdawcą wniosku mniejszości o wprowadzenie poprawek do ustawy będzie senator Mieczysław Augustyn.

Sprawozdawcą wniosku mniejszości o odrzucenie ustawy będzie senator Tomasz Grodzki.

Posiedzenie Senatu rozpocznie się o godzinie 13:20 i będzie można je oglądać na żywo dzięki TVP Parlament.

Źródło: senat.gov.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj