Skwer w Opolu zyska imię znanego aptekarza | farmacja.pl

Skwer w Opolu zyska imię znanego aptekarza

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-21 11:00:00 /

Skwer na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Reymonta w Opolu zyska patrona. Będzie nim mgr farmacji Sylwester Świtała, opolski aptekarz. Z inicjatywą jego uhonorowania wyszło opolskie środowisko aptekarskie. W tej sprawie złożyli w ratuszu blisko 350 podpisów.

Magister Sylwester Świtała jest opisywany przez opolskich aptekarzy jako mentor i wzór do naśladowania, który zasłużył się mieszkańcom, zwłaszcza w historii powojennego Opola. Na sesji rady miasta pojawili się przedstawiciele opolskiej izby aptekarskiej, którzy podkreślali zasługi Świtały dla miasta.

Skwer, który zyska imię znajduje się naprzeciwko skweru im. Lecha Kaczyńskiego niedaleko Apteki pod Złotym Lwem, gdzie niegdyś pracował.
- Styczniowej nocy 1945 roku gdy wchodziły tutaj oddziały Armii Czerwonej on pełnił dyżur i służył ludziom udzielając bezpłatnych świadczeń - mówi Andrzej Prygiel, wiceprezes Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

- Żołnierze, którzy wkroczyli do miasta niczego nie szanowali, a on z Młynówki wyławiał książki i różne druki - podkreśla.

Środowisko aptekarskie podkreśla, że mgr Sylwester Świtała był szanowanym człowiekiem kultury i wiedzy. Nazywają go nawet "człowiekiem renesansu". Aptekarz zmarł w 2013 roku w wieku 104 lat.
Otrzymał także medal prof. Bronisława Koskowskiego, który jest najwyższym wyróżnieniem za zasługi dla aptekarstwa.

Źródło: 24opole.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj