Ten projekt cofa nas do XIX wieku, gdzie farmaceuta był właścicielem apteki | farmacja.pl

Ten projekt cofa nas do XIX wieku, gdzie farmaceuta był właścicielem apteki

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-17 09:53:38 /

W wywiadzie udzielonym dla RZECZoBIZNESIE Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, stwierdził, że wprowadzenie reguły iż to farmaceuta będzie mógł być właścicielem nowej apteki doprowadzi do skanibalizowania rynku aptecznego w Polsce.

Rozmowa toczyła się wokół planowanych zmian na rynku aptek i poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zakładającego, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci i to zgodnie z kryteriami demograficznymi i geograficznymi.

- O ilości aptek na rynku powinien decydować rynek. W każdym roku apteki są zamykane i otwierane. W 2016 r. ilościowy wzrost aptek był na poziomie 2 proc. - tłumaczył Nowacki.

Wyjaśnił, że specyfika rynku aptecznego na kontynencie europejskim jest pochodną zawodu aptekarza sprzed kilkudziesięciu laty. - Kiedyś aptekarz produkował leki, dzisiaj apteka to jest punkt, gdzie przychodzimy po gotowy produkt – mówił.

Nowacki nie łączy wprost nasycenia aptek na rynku i tego jak spożywamy leki. - We Francji nasycenie jest bardzo małe, a spożycie leków jest znacznie wyższe na mieszkańca niż w Polsce – tłumaczył.
Podkreślił, że większość osób, które trafiają do aptek, to nie są pacjenci wprost. - Dwie trzecie to są klienci, którzy przychodzą po leki dla bliskich – mówił.

Według gościa projekt „apteka dla farmaceuty” skanibalizuje rynek i przedsiębiorców na tym rynku.

-Trzeba ocenić uzasadnienie dla tego projektu – mówił. - Argumenty są takie, że sieci apteczne dominują rynek, kapitał zagraniczny zaczyna dominować i jest bardzo wysoka koncentracja na rynku aptek. Wszystko to jest nieprawdą – podkreślił.- Ten projekt cofa nas do XIX albo początku XX wieku, gdzie farmaceuta był właścicielem apteki. Ale produkował leki, nie dało się inaczej. To było racjonalne 100 lat temu, ale nie dzisiaj – dodał.

Cała rozmowa dostępna pod tym adresem

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj